مقالاتمهارت های فردی

اهمال کاری یعنی چه؟

اهمال کاری یعنی چه؟

در ابتدای این مقاله از شما خواننده محترم تشکر می کنم که یک تصمیم بزرگ گرفته­ اید! این کار از همان کارهایی است که خیلی ها حاضر به انجام آن نیستند، ولی شما برای خود ارزش قائل شده­ اید و برای بهبود و رشد فردی خود سرمایه گذاری زمانی انجام داده­ اید.

اهمال­ کاری به زبان ساده یعنی پشت گوش اندازی، تنبلی ، به عبارتی کار امروز را به فردا موکول کردن؛ اکثر ما دارای سطوح مختلفی از اهمال ­کاری هستیم، مثلاً بسیاری از ما می­ دانیم که وقتی همسرمان با ما صحبت می­ کند، باید تماماً به او توجه کنیم نه به تلویزیون. ولی ترجیح می­ دهیم که تلویزیون ببینیم.این دقیقاً یعنی اهمال­ کاری! یعنی کاری که باید انجام دهیم، اما انجام نمی ­دهیم.

خیلی اوقات می­ دانیم اگر پس انداز اندکی داریم، نباید برای لذت­ های زودگذر هزینه کنیم ولی به راحتی این کار را انجام می ­دهیم، و به جای سرمایه­ گذاری برای آینده، اهمال ­کاری می ­کنیم.

بهترین مثال برای درک اهمال ­کاری تحقیقی است که دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۰ میلادی انجام ­داد، که با اطلاع از این تحقیق می ­توانیم پی به اصلی ترین عامل موفقیت نیز ببریم.

در این تحقیق از تعدادی کودک ۴ الی ۶ ساله خواسته شده بود که در اتاقی بمانند و فردی وارد اتاق می ­شد و یک شیرینی بسیار خوشمزه به نام ((مارشملو)) دراختیار آنها می ­گذاشت.به آنها گفته می ­شد می ­توانند شیرینی را همان موقع بخورند، یا اینکه ۱۵دقیقه صبر کنند و بعد از ۱۵ دقیقه شروع به خوردن شیرینی کنند و بدانند که یک شیرینی دیگر برایشان می­ آورند! بنابراین هر کودک دو انتخاب داشت، یا می­ توانست ۱۵ دقیقه صبر کند و پس از آن یک شیرینی دیگر جایزه بگیرد و دوتا شیرینی بخورد، یا اینکه همان لحظه شیرینی را بخورد و انتظار نکشد. و این تصمیم و کار بچه ها توسط دوربین هایی که در اتاق تعبیه شده بود ضبط می­ شد. بعضی از بچه ها به محض رفتن آن فرد از اتاق، شروع به خوردن آن مارشملو کردند. برخی دیگر با کمی صبوری بعد از چند دقیقه شیرینی را می خوردند، بعضی دیگر نیز خیلی وسوسه می ­شدند که شیرینی بخورند، آن را بو­ می کردند و حتی نزدیک دهانشان می ­بردند ولی بعد منصرف می ­شدند و شیرینی را سرجایش می­ گذاشتند! در نهایت تقریباً یک ­سوم کودکان خود را کنترل می ­کردند، نکته جالب این تحقیق آنجاست که بعد از چند دهه وقتی زندگی این کودکان را بررسی کردند، آنهایی که توانسته بودند خودشان را کنترل کنند به مراتب از انسان های دیگر موفق­ تر بودند.

نکته اصلی همین ­است که اگر ما بتوانیم در مواقعی از خواسته هایمان دست بکشیم و از لذت های زودگذر چشم­ پوشی کنیم در ادامه می توانیم موفقیت ­ها و لذت ­های بهتر و بیشتری داشته باشیم.

 

 

آیا اهمال کاری بد است؟

اهمال کاری باعث تاثیرات بسیار منفی در زندگی ما می شود، به طور مثال:  یکی از تاثیرات منفی آن این است که فرد اهمال کار ممکن است به دلیل اهمال کاری در زندگی درجا بزند و به جایگاه بهتری که شایستگی آن را دارد نرسد و به همان جایگاه فعلی خود بسنده کند، به عبارتی فرصت سوزی کند؛ یا فرد اهمال کار معمولاً باعث رنجش اطرافیانش می شود، به طور مثال هیچ پدرو مادری دوست ندارد فرزندش اهمال کار باشد و همین طور هیچکس دوست ندارد همسرش اهمال کار باشد، بنابراین اهمال کاری ما دیگران را آزرده و ناراحت می کند.

از تا ثیرات منفی دیگر اهمال کاری می توان به ترسو شدن ما اشاره کرد! چراکه وقتی با اهمال ­کاری خود به طور مداوم در انجام کارها تعلل می ­کنیم و کارها را به فردا موکول می ­کنیم باعث می­شود که کارها روز به روز در نظر ما بزرگ و بزرگتر جلوه شود و از انجام آن شانه خالی کنیم و در ما احساس ترس و ضعف ایجاد شود؛ همین طور اگر اهمال ­کار باشیم، روز به روز احساس اضطراب و استرس در ما قوی­تر می ­شود زیرا نگرانیم که چه زمانی کار را انجام دهیم و نگران حرف ها ی دیگران نیز خواهیم شد.

 

مغز

دلیل اهمال کاری چیست؟

همان طور که می دانیم بخش احساسی مغزمان دوست دارد ما از لحظات زندگی لذت ببریم و هرچیزی که باعث شود این لذت بردن به تعویق بیافتد را نفی می­ کند، لذا انسان اهمال ­کار لذت آنی و لحظه­ای را به فعالیت های دیگر که احتمالاً با سختی­ ها و زحماتی همراه است ترجیح می ­دهد و دائماً کار امروز را به فردا موکول می ­کند.درنتیجه برای برخورد و حل مشکل اهمال­ کاری نمی توان از بخش منطقی مغز کمک گرفت، بلکه باید مدیریت بخش احساسی مغز را بر عهده بگیریم و در صورت نیاز از بخش منطقی نیز استفاده نمائیم.

کار اصلی مغز، پیشرفت ما نیست؛ کار اصلی مغز، متاسفانه حفظ حالت موجود است، زیرا قسمت ناخودآگاه مغز ما تلاش می­کند تا ما همیشه در حالت فعلی باشیم و پیشرفت یا پسرفتی نداشته باشیم!

مغز انسان فقط ۲درصد از وزن کل بدن را شامل می­شود، ولی ۲۰درصد انرژی بدن را مصرف می­کند؛ مغز با وجود تعداد خیلی زیادی فعالیت در لحظه که منجر به بقای ما و بسیاری رفتارهای دیگر می­شود، مصرف بسیار کمی دارد، چراکه با تمام پردازش­های فوق العاده زیاد و سرسام‏آور خود تنها ۲۰ وات انرژی مصرف می­کند! در نتیجه برای مصرف بهینه انرژی، بهتر می­ داند که از روش هایی استفاده نماید تا همواره مصرف انرژی در پایین ترین حد خود قرار بگیرد، بنابراین مغز فوراً تلاش می­کند که هر رفتاری را به صورت عادت دربیاورد تا بتواند از روی یک الگوی مشخص، در حالت ناخودآگاه حرکت کند.

 

اهمال کاری

انواع اهمال کاری چیست؟

اهمال­ کاری به چهار دسته کلی تقسیم می شود، که عبارتند از:

 1. اهمال کاری به دلایل گرایشی
 2. اهمال کاری به دلایل مسائل شناختی
 3. اهمال کاری به دلایل مسائل جسمی
 4. اهمال کاری آنلاین

 

در اهمال کاری به دلایل گرایشی می­توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • فرار از زحمت : یعنی اهمال ­کار برای آنکه متحمل زحمت و سختی نشود، اهمال کاری می ­کند.
 • لج کردن : یعنی اهمال ­کار وقتی دیگران انجام کار را به صورت دستوری و آمرانه از او می ­خواهند، با اهمال ­کاری خود در انجام کار، به نوعی در مقابل آن نوع لحن، واکنش نشان می ­دهند.
 • ترس از شکست و موفقیت : یعنی فرد اهمال­ کار وقتی به نتیجه کار خود ایمان نداشته باشد و احتمال شکست را بدهد، از انجام کار سرباز می­ زند و حتی به تصور اینکه ممکن است کار با موفقیت انجام شود و تبعات موفقیت برای وی فعالیت بیشتری به دنبال داشته باشد، بازهم در انجام آن کار اهمال می­ کند.
 • کامل­ گرایی : در این حالت فرد اهمال­ کار چون تصور می­ کند هرکاری می­ بایست کامل و بدون نقص انجام شود ولی در خود توانایی برای انجام کامل و بدون نقص را نمی ­بیند، در نتیجه دچار اهمال ­کاری می­گردد.
 • تصمیمات هیجانی : در این حالت فرد برای شروع هر کاری هیجان و شوق بالایی دارد ولی بلافاصله بعد از چند روز در حالیکه کار به سرانجام نرسیده، دوباره یک ایده و فکر جدید به ذهنش خطور می­ کند و تمام ایده و کار قبلی را رها کرده و به سراغ کار جدید می­رود.

 

اهمال کاری

 

در اهمال کاری به دلایل مسائل شناختی، یعنی در شناخت مسئله دچار مشکل می­ شویم، که می ­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • زحمت­ گریزی : در این حالت فرد حاضر نیست زحمت و بهای انجام ایده و کار را بپردازد چراکه شناخت صحیح و درستی از ایده خود نداشته و مزایا و آثار مثبت آن را به خوبی نمی ­داند.
 • ناتوانی در تصمیم­ گیری : در این حالت ممکن است فرد اهمال ­کار نباشد ولی چون نمی­ تواند درست تصمیم بگیرد، در انجام کار تنبلی می ­کند.
 • ناتوانی در درک و حل مسئله : فرد اهمال­ کار مهارت­ های حل مسئله را نمی ­داند.
 • تردید به خود :در این حالت فرد نسبت به توانایی ­های خود مردد است و تصور اینکه انجام کار از توان وی خارج است، دلیلی می ­شود برای اهمال­ کاری.
 • توقعات و تصورات نابجا و بهانه ­جویی : وقتی که ما توقع و تصور داریم که می ­بایست تمام شرایط و امکانات برای ما مهیا باشد سپس اقدام به کار کنیم، در غیر اینصورت شروع به بهانه ­جویی می­ کنیم!
 • نامنظم بودن : زمانیکه ما در تخمین صحیح انجام کار دچار مشکل باشیم، در نتیجه با بی­ نظمی ­ها و بدقولی های خود انجام یک کار را به تعویق می­ اندازیم.
 • افراط کاران : افراط کاران وقتی در انجام کاری افراط می ­کنند آنقدر زمان برای کار صرف می ­کنند تا از خستگی از پای درمی ­آیند و دیگر نمی­ توانند کار را ادامه دهند و کلاً ادامه کار را رها می ­کنند.

 

در اهمال کاری به دلایل مسائل جسمانی می ­توان به موارد ذیل اشاره کرد :

این دسته از اهمال کاری می­تواند ناشی از خستگی، بیماری یا استرس باشد.البته خستگی تا حدی قابل قبول است.ولی اگر دائماً خسته هستیم، معنی دیگری دارد. احتمالاً تغذیه و برنامه روزانه ما مشکل دارد.اگر دچار این مشکل هستید، لطفاً به یک متخصص سبک زندگی و متخصص تغذیه مراجعه کنید.

برخی از ما در مورد بیماری­ ها کمی از شرایط سوء استفاده می ­کنیم. در بسیاری از بیماری­ ها می­ توان کارهای مفید انجام داد و گاهی اوقات از حالت عادی نیز می ­توان بسیار مفیدتر عمل کرد.

واقعیت این است که اگر کمی دقیق باشیم، می ­بینیم بسیاری از افراد موفق تا آخرین لحظات زندگی خودشان هم اهمال ­کاری نمی ­کردند، نمونه بارز آن دکتر حسابی که تا لحظاتی پیش از مرگ در بیمارستان هم در حال مطالعه بود.

البته باید مراقبت­ های پزشکی را جدی بگیریم و کاری نکنیم که بیماری ما تشدید شود!

 

اهمال کاری آنلاین

 

در اهمال کاری آنلاین نیز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

در دنیای پیشرفته امروزی، تکنولوژی باعث انجام سریع کارها شده و ما نسبت به گذشته کارها را سریعتر و راحتر انجام می دهیم ولی وقت بسیار زیادی از ما در فضای مجازی به هدر می ­رود که به شرح آن می ­پردازیم :

 • تماس تلفنی : به دلیل در دسترس بودن ما در همه جا و در هر حالتی، زمان بسیار زیادی از ما صرف تماس تلفنی می شود.
 • پیامک : پیام­های کوتاه هرچند کوتاه هستند ولی اثرات بسیار زیادی بر روی کار ما می­ گذارند و باعث می ­شوند تمرکزمان را از دست داده و حتی زمان زیادی جهت پاسخگویی به این پیامک ­ها صرف کنیم.
 • ایمیل : ایمیل ها نیز سهم مهمی از زمان زندگی ما را به خود اختصاص می­ دهند، چراکه بررسی و چک­ کردن روزانه ایمیل به کار متداول اکثر ما تبدیل شده و در نتیجه زمان زیادی از ما را می ­گیرند.
 • شبکه­ های­ اجتماعی : شبکه­ های ­اجتماعی هرجا که اینترنت وجود داشته باشد از طریق گوش، تبلت و کامپیوتر قابل دسترس هستند و مدت زمان زیادی از ما را به هدر می ­دهند.

 

راهکارهای مقابله با اهمال کاری چیست؟

در مقاله بعدی به صورت جامع به بررسی راهکارهای مقابله با اهمال­ کاری می ­پردازیم. با ما همراه باشید. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید